Co to je polní den pro mě? Závody, spousta QSO, radioamatérská zábava, stavění antén, přátelé, jídlo, teplo, horko, zima, déšť, překonávání a zprovozňování nespolupracující techniky, vyhodnocení minulého, ponaučení pro příště, souznění s lidmi i s přírodou, poznání, kyslík, pohyb, návštěvy HAM přátel, cestování, možná také rozhořčení a pochopení, tolerance, spolupráce a nakonec radostný návrat domů ... To všechno a ještě víc během dvou dnů.

IMG_20230702_110035


Provoz v pásmu 2m stručně podává Jindra OK1UGI takto:

Začátek závodu na 2m tragédie. Nakonec výsledek až tak tragicky nevypadá.

20230702_OL7K_02m_map

Předběžné výsledky OK stanice 145 MHz Multi LP 21 z 37 146 QSO 35.309 bodů


Provoz v pásmu 70cm hostující Petr OK1PSM

V sobotu jsme se sešli na Slovanech a společně vyrazili do RCA pro vybavení a pokračovali směr Čachrov. Stavění antén a pracovišť probíhalo za aktivní účasti všech zúčastněných a brzy bylo vše potřebné na svém místě. Horší to samozřejmě bylo s technikou, která si občas umíní, že spolupracovat nebude a dá to práci, než se jí domluví. Ale všechny problémy se podařilo postupem času vyřešit. Nám na 70cm např. nespolupracoval řádně koncový stupeň a tak se prostě nakonec jelo na max. rádia 20W.

Já jsem měl k dispozici naprosto úžasný pionýrský stan, daleko hezčí, než jsem kdy na táborech viděl a i než měli třeba táborníci v nedalekém LT, takže i oni určitě záviděli. Akorát já měl místo pryčen vysílací stanoviště. Občas si přišel někdo zavysílat, ale v podstatě jsme se střídali ve 2-3 lidech. V sobotu jsem pak zůstal u rádia tak dlouho, že jsem stavěl stan až za šera a večeřel opečený špekáček už po tmě. Zhruba od půlnoci navíc zesílil vítr, což docela kolébalo s pracovištěm pro 2m zbudovaném ve Škodě 1203 a mým nocovacím stanem, který se choval jako plachta na plachetnici. Někdy po 3h ráno navíc začalo pršet, takže jsem naspal, a ještě špatně, tak 3h a ve 4:30 už jsem se vydal, z obav, zda do něčeho někde nenateklo, zase k rádiím, načež pršet přestalo. Jelikož jsem ale nechtěl nikoho budit vyřváváním výzvy, rozhodl jsem se vyzkoušet si telegraf. Výsledkem jsou má první 2 spojení telegrafem, přičemž jedno drží DX závodu.

Čas pomalu plynul, dokonce zbyl i na dopolední neúspěšný pokus nahnat spánek, odpoledne krátký výlet po okolí a odlov kešek, ale nakonec se přiblížil i čas konce závodu. Z pohledu 70cm jsme stejně již měli se všemi v dosahu spojení a navíc nás bodově začalo dohánět 23cm pracoviště, ale zachránil nás OK1UFM, který se za účelem rozdání bodů vydal ke kopci Marásku. Celkově moc pěkná akce, skvělá parta lidí, moc pěkné místo, prostě super, díky :)

Petr OK1PSM

20230702_OL7K_70c2m_map

Předběžné výsledky OK stanice 435 MHz Multi LP 21 z 35 55 QSO 10.063 bodů


Provoz v pásmu 23cm z pohledu Karel OK1ELE

První část našeho týmu dorazila na kopec už před polednem. Oproti minulému závodu volím místo o pár metru vedle a popojíždím, dokud auto není v rovině. Protože každý si lehne tak, jak si ustele. Stavba zařízení na 23cm začala jako první a to proto, že vybavení na 2m bylo ještě na cestě. Než dorazil zbytek týmu, začal jsem pomalu vybalovat a měl jsem mraky pomocníků. Jen nebylo čím je pořádně zaměstnat. Tak dostali pivo a pomáhali zatloukat kolíky, rozmotávat kotvy, fotit... O půl hodiny později dorazil zbytek týmu a začíná cirkus. Chvílemi odbíhám od 23cm na ostatní pracoviště vypomoct s budováním. Kolem 12UTC probíhá zkouška zařízení na zemi. Vše mi funguje uspokojivě, tak zvedám s Bohdanem parabolu a jdu budovat vedlejší pracoviště na 70cm. Postupně se vyskytuje hromada problémů okolo, které se snažím odstranit, občas něco i do...u, víc než to bylo. Pohoda se mění v horor chvílemi i zoufalství. První QSO dělám téměř hodinu po začátku závodu a hned zase další „pakárna“ a půl hodina v háji. Náladu mi zlepšil až IK3ERQ, který šel na první dobrou s velmi silným signálem. Pak se vysílalo dál a body přibývaly. Malá pauza na opečení buřta a honem k rádiu. Kolem 21UTC vypínám a chystám se spát. Aktuální stav je velmi potěšující, necelých 5k bodu. Při kontrole kotev jdu zkontrolovat i 70cm, kde kluci mají podstatně méně bodů. Tak si do nich musím motivačně rýpnout a jdu si lehnout.

V noci a hlavně nad ránem hodně zesílily nárazy větru, až mi to houpalo s autem dost nepříjemně a několikrát mě to vzbudilo. Ale dokud bylo slyšet cinkání kabelů o stožár, věděl jsem, že anténa je OK. Ráno jsem vstal docela brzo a už po 6 UTC jsem byl u rádia. Postupně přibývají spojení a kolem poledne se jdu najíst. Hodinku před koncem závodu koukám, že mám splněné minimální score o více než 1k bodů. Kluci na 70cm mají náskok, tak to prý mám dotáhnout na 10k. Předposlední QSO bylo moc krátké a mám jen 9995bodů a tak musím za 25 minut ještě urvat nějaký scad. Nejhorší je, že velké stanice se neobtěžují na žádost ani odpovědět. Některé dokonce posílají žádost, co 20 minut a pak píší „no AP your direction“. Nakonec 6 minut před koncem závodu dělám poslední spojení a 10k bodů hrubého score máme. O chlup více než mají kluci na 70cm :D Tak jdeme udělat skupinové foto a pak balit a uklízet. Bylo to velmi náročné, ale výsledek je můj osobní rekord. Takže riskantní osazení "velryby" na malý stožár se vyplatilo. Jsem rád, že jsme to společně zvládli.

Karel OK1ELE

20230702_OL7K_23cm_map

Předběžné výsledky OK stanice 1,35 GHz Multi 9 z 27 48 QSO 10.168 bodů


Za sebe jsem spokojená, je pro mě radost, když můžu zblízka pozorovat synergii. Navíc jsem si mohla udělat svoje první závodní QSO za svoji callsign OK1OK. Také klukům chutnal perník, který jsem upekla tak, že nezbyl ani kousek.

Večer po návratu jsme si potvrdili, že už jsme všichni doma, tak jak se sluší a patří v každé dobré rodině, poděkovali jsme si navzájem a rozdělili jsme si úkoly na další dny.

Odkaz na fotky z této akce: https://www.rajce.net/a18584471

Mirka OK1OK

IMG_20230702_160320 vysílali jsme až do konce :-)

Předchozí příspěvek Následující příspěvek