Upozornění! Tento článek obsahuje dva pohledy na jeden závod, za VKV to je pohled Pavla OK1UGE a za 23cm je to pohled Karla OK1ELE. Začíná Pavel OK1UGE.

Už na loňském Dni rekordů, kdy jme vrch „aktivovali“, jsme se shodli, že účast v lokalitě zopakujeme, snad i vícekrát.

Plánování začalo měsíc před závodem, domlouvání povolení, potvrzení účasti kluků. Vstup na kopec byl v pohodě, ale kluci začali marodit. Počasí dle předpovědi nic moc. Sobota déšť, v noci jasno, neděle déšť. Celý závod byl v ohrožení a začal platit „plán B“.

Sraz jsme stanovili na sobotu v 10:00 v Kosmáčově a podle toho, kolik nás přijede, uvidíme, co dál. A dopoledne nastala kuriózní situace. Přijel jsem sám. Ale téměř všichni - Karel, Jindra i Bohdan telefonicky oznámili a potvrdili účast se zpožděným nástupem, ideálně až na kopec. Takže balím, nakládám sám s vydatnou pomocí domácích, hlavně Petra. Po shromáždění a naložení věcí zjišťujeme, že všechno nepoberu. Do auta ani do přívěsu se už nic nevejde. Naštěstí Kája je nejrychlejší, rychlá domluva a cestou se staví v Kosmáčově a nakládá do dodávky zbytek věcí. Vyrážíme. Vzdálenost 22km, půl hoďky jízdy, 400 m převýšení. HI.

2%20SUBR%202023%20%C3%9AVODNI%20FOTO

Na kopci vládne sluníčko. Zatím dobrý. Vykládáme věci, ve třech začínáme stavět tábor. Stožár, antény, … A přijíždí Jindra. Bohdan se omlouvá, je pracovně zaneprázdněn, přibude až večer. Pokračujeme. Stany, elektrika, skot naštěstí na pastvině není, můžeme se připojit do vesnice. Kája pomáhá s „velkými věcmi“, pak si jde tvořit svou „třiadvacítku“. Závodit začínáme asi s 15 minutovým zpožděním… Fakt to nešlo stihnout. S obavou koukáme do kraje : „Ty kráso, koukej, jak támhle prší, koukej na ta bouřková mračna, …“ Poté přichází telefonát z Kosmáčova – průtrž mračen, jde to na vás. Závod začíná jako vždy Jindra. Se soumrakem přijíždí Bohdan a hned si sedá k rádiu. Pak se postupně střídáme v provozu, spaní, jídle. Spojení krásně přibývají, máme radost. Od 4:00 vysílám já, stále je co dělat. S rozbřeskem sice stanice stále jsou, ale něco je špatně. Po telefonu se dozvídáme to, co už tušíme, „padly“ podmínky, přestalo to chodit. Brzy ráno je kóta krásně zalita sluníčkem, ale i to se změní. Přijdou mračna a kopec se na celé dopoledne zahalí do mlhy. V poledne vyhraje sluníčko a my si užíváme. Na konci závodu je letní teplota a začínáme balení a úklid. I přes podmínkově horší neděli, máme na dvoumetru 209 QSO, Jindra dělal snad i duchy. HI.

Počasí bylo velmi vstřícné a milé, pouze v sobotu lehká krátká přeháňka a v noci něco vydatnějšího, ale také rychlého. Trochu nás zlobila NETová a SÍŤová komunikace, chvíli to vypadalo na datovou ztrátu deníku, ale i to nakonec dobře dopadlo. Takže celkově super, byl to krásný víkend a my se těšíme na další.

OL7K_2m_IIsubreg_map

OL7K_23cm_IIsubreg_map

Zvláštní poděkování patří svobodnému a nezadanému Petrovi, který místo aby si sháněl nějakou hodnou družku, nám obětavě pomáhal v sobotu balit, nakládat, vykládat, stavět a fungoval s námi až do sobotního večera. V neděli pomohl doma vyložit a uklidit. Děkujeme Petře.

Pavel OK1UGE

PETR

Pokračování 2.subr podle OK1ELE

Tak tentokrát pojedu s naším klubem na Dobřemilický vrch 833m. Je to pro nás nová kóta, která se klukům líbí. Takže z mojí strany je plán jasný, vyzkouším, jak tam chodí 23cm. Přípravu na závod a opravu zařízení po 1. Subru, jsem stihl na poslední chvíli, tak snad se problémy s rotátorem nebudou nadále opakovat.

Je tu sobota brzo ráno. Začínám nosit celý cirkus do auta, pří nošení věcí do auta nabírám 3h zpoždění tím, že jsem si zabouchl dveře od bytu. Tak koukám na věci, co jsou v autě, a procházím seznam, co mám a nemám. Tak chybí mi rádio, jídlo a pití. Rádio není šance operativně nahradit tak vyrážím pro klíče, ještě že mám u sebe klíče od auta…

O dvě hodiny později mám náhradní klíče, nakládám chybějící věci do auta a vyrážím směr Kosmáčov. Po příjezdu a uvítání padne hláška: „prohrál jsem flašku, tys fakt přijel!“. Tak ono to od rána vypadalo, že pojede asi jen Pavel a možná Jindra. To že jsme tu zatím jen dva operátoři, to je docela sranda, když za 4h začíná závod. Do auta nakládáme centrálu a pár bedniček, co už se nevlezlo na vlek a jedem, jedem!

JEDME

Cesta utekla jako nic a jsme na nádherné louce, odkud je hezky vidět do větší části Čech, jen za zády máme hřeben Šumavy. Po chvílí hledění do kraje jdeme vybalovat a stavět. Začínáme stožárem na 2m, to máme dobře nacvičené a za chvíli je stožár postavený. Hned po tom, co je stožár postaven, přijíždí Jindra. Tak jsme tu skoro všichni, Bohdan dorazí někdy v noci.

Poté se začínám věnovat stavbě druhého stožáru na 23cm. Slunce pálí a pomalu začíná být chvílemi docela horko. Postupně se to změní v dusno a nakonec začalo i pršet. Takže jsem to stavěl možná déle jak dvě hodiny a to mi ostatní pomáhali, jak zrovna mohli. Zkouška zařízení na zemi proběhla úspěšně, tak zvedám anténu vzhůru a mám hotovo. Jen seřídit rotátor a uspořádat věci v autě, ale to počká, potřebuju pauzu na jídlo!

Po relaxační pauze jsem začal finálně uspořádávat vysílací pracoviště a oživovat router, který nám měl zajistit komunikaci tučňáků a internet pro KST chat. Výsledek byl, ale poněkud neuspokojivý. Docházelo tam k nějakému konfliktu adres a nikdo neměl internet. Tak jsem vyrazil k počítači na hlavním 2m pracovišti, abych provedl další pokus, jak to napravit. Místo druhotného IT problému mě Jindra oznámil: „že to rádio neposlouchá!“. V tu chvíli jsem se orosil, protože rádio jsem nedávno upravoval. Vždyť jsem to kontroloval a měřil, tak kde může být problém? Naštěstí se po chvíli ukázalo, že šlo pouze o „brutální“ rozštelování základních nastavení RX. Pro jistotu ověřuji funkci přijímače tím, že otáčím na nejbližší QRO stanici a hledám někoho v její těsné blízkosti a pak teprve na něj směruji anténu. Úspěšně nacházím hned několik slabších stanic, tak si hned udělám dvě spojení. Za mě je to už bez problémů. Příčina toho rozházení menu TRXu je mi trochu záhadou, ale něco podobného se mi stalo při pokusech s fldigi, kdy se mi kousl počítač při TX. Jeden problém vyřešený, druhý vyřešíme po závodě sloučením tučňáků. Volám Jindru, že může zase usednout k rádiu a že tentokrát už to poslouchá, jak má.

Tak se opět vracím k pracovišti na 23cm. Seřizuji rotátor, nastavuji správnou úroveň buzení a jdu lovit spojení na 23cm. Jde to pomalu, ale spojení přibývají. Po západu slunce zavírám KST chat a jdu si připravit ležení. Přichází relaxace u ohně a pak za úplné tmy se v dálce zjeví světla a přijíždí Bohdan. Tak už jsme konečně kompletní. Přichází malá porada ohledně provozu a už si jdu lehnout.

23CM

Ráno mě probudí slunce, koukám, že ještě nezvonil budík a tak jdu pokračovat ve spánku. O hodinku později zvoní budík. Tak vstávat a jde se snídat a vysílat. Počasí nic moc, hned po 7 ráno se kopec zalil do husté mlhy, která neustupovala. Podmínky šíření se rapidně zhoršily. Po nočním vysílání přichází Bohdan a zajímá se o to, jak probíhají scady. Po chvíli sledování a poslouchání provozu mi dělá CW decoder. Nemusím tedy přepínat na fldigi, abych přečetl značku, kterou jsem se za ten večer nenaučil číst. Chvílemi se snažím o další scady, ale moc se nedaří. Mírné zlepšení nastalo kolem poledne, kdy trochu začal foukat vítr a mlha řídnout. Protože Bohdan i já jsme chvílemi usínali, rozhodl jsem se dát pauzu na oběd. Rozděláváme oheň a jdeme si opéct něco dobrého. Během opékání buřtů a klobás řešíme, co a jak zlepšit v přípravě na polní den… Po jídle se vracím k provozu a pokračuji v lovu. Nic zásadního se ulovit nepovedlo, ale do poslední minuty jsem se snažil o další QSO. Po kontrole deníku máme 34 QSO 6352 bodů a průměr 187km/qso. Na to, že to bylo jen fone a chvílemi mě rušil i náš 2m, tak to bylo dost dobré. Přišlo na řadu balení a úklid po 2 hodinách uklizeno, nekonečné kabely smotány a náš konvoj vyráží směr Kosmáčov a pak domů. Do příště musíme zapracovat na zlepšení setupu a zjednodušení přípravy.

Karel OK1ELE

2M

IMG-20230506-WA0016

Předchozí příspěvek Následující příspěvek