Po delší době jsem opět využil nabídku Tomáše OK1GTH a odjeli jsme závod na jeho antény. Logisticky to nebylo nic složitého jen natáhnout kabely k sousedům. :D A tak jsem pár dní před závodem začal dělat přípravu. Znamenalo to přeskládat celou chatu, částečně vystěhovat kuchyni a zřídit v ní vysílací pracoviště. === Pak přišlo na řadu tahání kabelů k Tomášovo anténnímu systému. Takže na vhodném místě jsme přepojili anténní přepínače a doplnili další přepínač se zátěží. Jako další úkol bylo zapotřebí opravit větrem poškozený dipól na 7 MHz, který nedávno pod tíhou padajícího sněhu upadl. Neuvěřitelné, do tmy už byly antény přepojené a připravené na závod. To se u nás v klubu moc nestává a je to tím, že jsme přišli už k hotovému a nestavíme to honem před závodem :D

01

Se soumrakem přijíždí Míra OK1HBP a později večer přijíždí Bohdan OK8SMS. Jelikož Pavel OK1UGE je marod doma tak to musíme zvládnout ve 3 operátorech. No možná ve 4, pokud Eva OK1EF nedorazí příliš zničená z práce.

Jelikož není vše plně připraveno, rozdělujeme si nedokončené pracovní úkoly. Já s Bohdanem se věnujeme zapojení a Hraboš na grilu peče klobásky a hermelín na večeři. Když bylo vše pečeno, usedáme společně všichni ke stolu a jde se jíst. Po jídle přichází výkonová zkouška anténního systému a vše se tváří v pořádku. Utváříme plán ovládání přepínače a nastavení PA.

02 03 04

Závod začíná až v jednu ráno a takže Bohdan to rozjede, já mu budu asistovat a pak se nějak prostřídáme. Začátek se rozjel nečekaně rychle. Začali jsme na 80m pak 40m, no prostě člověk se nezastavil. Kolem třetí ráno to balím, protože už jsem u toho i v tom frmolu usínal. Do rána to dojíždí Bohdan sám, pak přebírá štafetu Hraboš. Po svítání to přebírám zase já. Někdy kolem 8 ráno na nás ťuká Marek OK1BIL, který nás přišel pozdravit ještě před výletem s Tomášem. Přichází snídaně od Hraboše a musím říct, že v oblasti gastronomie se posouváme velmi dopředu.

05 06

Je znát, že najedený operátor je schopen odvádět lepší výsledky a tak po obědě hodnotíme, že už jsme na body překonali naše loňské score. Jak jsme přešli na vyšší pásma, bylo to ještě zajímavější. Během mého odpoledního odpočinku přijíždí Michal OK1SIM a byl velmi překvapený, jak pěkně to máme rozjeté. Nebo spíš byl zaskočen naší trafostanicí nad vysílacím pracovištěm :D Po delším pokecu se s námi Michal rozloučil a musel do práce. Tak si užíváme provoz na vyšších pásmech a jde to výborně. Do té doby než začal Bohdan "tlačit na pilu" tak, že se zjevil lehký obláček kouře! Vypínáme PA, přímotop a během provozu na holé rádio se snažíme zjistit, co to hoří. Po delší zkoumání

přijdeme na to, že na 10 a 15m má PA strašně špatnou účinnost. Po vychladnutí PA děláme test na zátěži a 80, 40a 20m jsou ok, dostaneme ven celý kW. Ale výše máme příkon více než 1,5kW a ven dostaneme max 200W. Je nám jasné, že něco shořelo a tak navrhuji PA odpojit, ale Bohdan říká něco jako, že to už dojedeme... Jeho zesilovač, jeho rozhodnutí. Upravujeme výstupní výkon na 500W a vysíláme dál. Někdy kolem 5 odpoledne dosahujeme minimálního stanoveného cíle, zrovna ve chvíli, kdy přijíždí další návštěva. Je tu Roman OK1UFM vidíme se po dlouhé době a byla to pro nás vzácná chvíle, protože od odchodu "závodní části" z OK1RPL se již příliš nemáme štěstí potkat. V tu chvíli se naše kuchyně stala téměř nafukovací, protože nás tam bylo 7 + 2, když přišla i Petra OK1YL s dětmi :D

07

Po tomto nádherném setkání se s námi Roman rozloučil a pokračoval na další návštěvu. A protože už někteří z nás měli hlad, šel jsem rozpálit gril, dneska bylo pokračování klobás. Přichází chvíle, kdy k rádiu usedá Eva OK1EF a my jdeme společně hodovat.

08

Po hodince už Ef chtěla vystřídat, tak se k rádiu znovu vrací Bohdan. No a ten byl nespokojený s výtěžností pásma a tak ještě trochu přidal na buzení. Po dvacáté hodině tu máme opět kouř! Vypínáme anodový zdroj a odpojujeme PA a zkoumáme, jak moc to hoří. Naštěstí už kouř nepřibýval a my za otevřených oken přepojovali pracoviště na holé rádio. Pouštíme se do rozborky PA a je jasné, že tohle jen tak neopravíme.

09

Posíláme fotku vyhořelého Pí článku Tomášovi s tím, že závada nalezená až po značném zahoření :( Do minuty zvoní telefon. Chcete Jánošíka? Máte tam dvě fáze? Přichází rychlá porada s Bohdanem a shodujeme se, že bezpečně to teď není šance připojit do našeho napájecího systému, galvanicky odděleného od rozvodné soustavy. Tuhle úžasnou nabídku sousedské výpomoci musíme odmítnout s ohledem na bezpečnost a závod dojíždíme na holé rádio. Tak všichni víme, že ty zemní smyčky jsou problém nejen napříč hamschackem, natož skrz rozvodnou soustavu. Naše celé pracoviště je galvanicky oddělené od rozvodné sítě, abychom si neudělali brutální zemní smyčku.

Konec závodu už byl docela nuda, prostě zívačka a boj se spánkovým deficitem. Na závěr závodu jsme vysílali s Hrabošem, ale toho jsem někdy před půlnocí poslal spát. Měl mě hlídat, abych u rádia nespal, ale několikrát ho spánek přemohl. Tak si vařím poslední kávu a pak na 40m dojíždím závěr závodu. Výsledkem náš tým udělal 681 QSO 140 DXC a 329 k bodů.

10

11 12

V neděli ráno začínáme snídaní a velkým úklidem pracoviště a končíme někdy po poledni opět grilováním :-D Byla to super akce a jsem rád, že i přes potíže povedla. Závěrem měl report o akci sepsat Pavel OK1UGE, ale i přes doručení spousty zpráv o aktuálním dění včetně dovezeného oběda a dalších pokrmů, nebyl schopen sepsat objektivní report z contestu :D

https://www.rajce.idnes.cz/ok1rca-ol7k/album/202312-ok-dx-rtty-ol7k

Díky za přečtení a přeji vám za náš radioklub OK1RCA/OL7K hodně štěstí a zdraví v novém roce 2024!

73 Karel OK1ELE

Předchozí příspěvek Následující příspěvek