Po loňském úspěšném odjetí tohoto top závodu jsme obratem začali plánovat další ročník.

(unikátní video z dronu v článku)

Video z akce pořízené dronem najdete zde: https://www.rajce.net/a18255924

IMG_20221027_153913

Plánování a předzávodní realizace techniky

Naplánovali jsme a pořídili nový teleskopický stožár k 80m vertikálu. Volba padla na 18m teleskop od Spiderbeamu. Důvodem bylo komfortnější stavění tohoto vertikálu, kdy se původní 13m stožár při topoření silně prohýbal. Zároveň jsme k 80m pořídili 2 kratší teleskopy původně určené jako stožár k vlajkám, aby se lépe štelovala poloha kapacitního klobouku. Původní 13m teleskop se tedy stal volným a Mirek rozhodl, že udělá vertikál na 15m pásmo. Trošku si to zkomplikoval, protože musel zároveň udělat i novou patu k 80m. Práce dost, ale byl na to celý rok.

Předzávodní plkání, co a jak udělat

Mlhavý nápad pořídit volačku pro tyhle velké contesty se stal obratem realizovaný. Stačilo se Pavlovi zmínit, že je volná call OL7K a do týdne byla registrovaná. Rodila se představa, kdo vlastně na závody přijede. Pomalu jsme začali povídat o tom, že když letošek dopadne dobře a odladíme antény a setup, mohli bychom další rok v naší kategorii použít druhý TRx na lovení násobičů. Plán dobrý, ale Pavel se do toho obul, nastudoval podmínky, připojení TRxů, nastavení deníku N1MM, sesíťování počítadel,.... a překvapil nás tím, že TRx Run a Multi pojedeme už letos.

Těsně před závody

Potvrdili jsme si účast, schválení dovolených a týden před závody to vypuklo.

Jedeme

Mirek tráví na letišti volný čas pravidelně. Tentokrát mu začaly finální radosti kolem závodů již o předchozím víkendu. Ztopořil 15m vertikál a jal se ladit. Přes problémy a neustálé pokládání, krácení, šolíchání cívky,... se zadařilo. Ve středu začaly radosti pro mne. Odjíždím na chalupu, do auta nabouchám veškerý koax, stožáry, stožárky, rezervní TRx, rezervní dipoly, instalační materiál,... zkouknu jestli se mi tam vejde nákup a já. Ve čtvrtek ráno nakoupit proviant a hurá na letiště. Přijíždím před polednem.

IMG_20221027_090516 naloženo

Vrhneme se s Mirkem na stavění antén, večer máme vše kromě 10m, který přiveze v pátek David. Pravda je, že třeba u 80m jsme se trochu zapotili, loni nalazeno na první dobrou, teď jsme dobrou hodinu laborovali s úhlem a prověšením kapacitního klobouku. Ale vše se podařilo. K tomu je hotové zařízení vysílací místnosti. Naprostá bomba je zemnící svorkovnice a průchod na koaxy přímo stěnou buňky. Ulehčilo to práci s instalací kabelů. Mirkovi velká pochvala za super práci.

IMG_20221027_141258 IMG_20221027_122759 naladění se daří

V pátek postupně přijíždí všichni zúčastnění. Stavíme vertikál na 10m, Karel briskně doladí. Pavel zařizuje vysílací místnost, ostatní tahají koaxy a připojují antény,.... Večer jdeme spokojeně na pivo. Já jako rozkladný živel snaživě opíjím Karla a Evu, u Bohdana se mi to nepovedlo a ostatní utekli (rozuměj, šli si odpočinout před zahájením závodů).

Závody

O půlnoci se rozjíždí vysílání. Bohužel od počátku TRx Run nejede dle představ a nějak z něj neleze výkon. Do rána je pomalu víc spojení na Multi než na Run. Pavel s Bohdanem začnou řešit problémy a zdárně vyřeší. Postupně si vše sedlo, drobné chybičky se napraví lusknutím prstů,... za mne mohu o celých závodech říct, že to byla paráda a vysílalo se bez problémů až do úplného konce. Pohoda. Už v sobotu bylo jasné, že loňského počtu QSO nejspíš nedosáhneme, ale stále jsme byli bodově v předstihu, tedy dovolali jsme se dál a na víc násobičů. Nakonec jsme byli s výsledkem nadmíru spokojeni.

IMG_20221028_170752 IMG_20221028_082600

Černá kaňka

Bohužel jsme se vlastní blbostí dopustili porušení pravidel a tak jsme výsledek do contestu odeslali jako checklog. Výhoda získaná naším pochybením měla na náš výsledek minimální vliv, ale proč si kazit hezké zážitky z letiště nějakým možným napadáním, že jsme jeli nefér. Nebyl to úmysl a alespoň víme, že je třeba líp číst podmínky závodů a líp se připravit. Možná, kdybychom nejeli na 2 TRx a jako loni jeli jen z jedné stanice, že by se to nestalo, letos jsme museli pobrat víc nových věcí, možná.... Ale to je jedno. Celý víkend bylo fajn a to je hlavní.

Finále

V pondělí od rána balení. Podařilo se zlikvidovat techniku, uklidit vysílací a spací buňku, narvat vše do aut a odjet. Tedy kromě Mirka, který si pobyt protáhl do úterý a v klidu po nás pobalil, co na letišti zbylo. Pozdě odpoledne přijíždím na chalupu, věci z auta jen vyházím do dílny, teleskopy rozeberu na díly kvůli vyschnutí a jedu domů. Finální úklid další víkend.

A závěrem

Už nic, super víkend. Tedy mlhavý víkend. Poslední sluníčko jsem viděl ve čtvrtek těsně před tím, než se přes Kozy k večeru převalila mlha. První sluníčko jsem viděl, když jsem se v pondělí blížil k Rakovníku. Takové Rákosníčkové počasí, řekl bych.

IMG_20221027_150001

Za účastníky OK1FRB, OK1UGE, OK1UGI, OK1ELE, OK1EF, OK8SMS, OK1DWH sepsal OK1HBP a tímto také děkuji Letišti Charvátce za poskytnutý azyl. Moc se nám tu líbí, za rok zase na shledanou.

2022_cqwwssb_ol7k_map 2022_cqwwssb_ol7k_countries

Předchozí příspěvek Následující příspěvek