Letošní první velký závod jsme po loňských pokusech, diskuzích a nápadech rozhodli odjet ve verzi jakéhosi ostrého testu. Pro nás to znamenalo hlavně testovat a laborovat s novou technikou a podle účasti lidí na druhém pracovišti, jet závod jako takový. Proto jsme i zvolili danou kategorii: multi – two radio, bez ohledu na výsledek umístění. Prostě jsme potřebovali mít kdykoliv přístup na pásmo a to z kteréhokoliv pracoviště. Jedna věc je testování a oživování techniky na pracovišti doma, do umělé zátěže a nějakým generovaným signálem, druhá pak v provozu do antény s množstvím různě silných stanic na různých frekvencích a ještě s jiným „akčním“ radiem na sousedním stole. Jdeme na to. HI.

WhatsApp%20Image%202023-03-16%20at%2017.29.08%20%281%29

Po prvotních výměnách informací a omluv se začalo ukazovat, že na to budu sám. Respektive já a domácí Petr. Zkusil jsem „vějičku“ na Toníka OK1SDR, testování ho vždy bavilo, SDR rozumí asi jako nikdo a navíc by rád viděl v plné akci i své rádio.

Lokace – jasný Kosmáčov. Teplo tam je, antény jsou, zbytek se vyřeší. V práci se mi podaří vyměnit směnu a tak můžu začít balit už v pátek dopoledne, po obědě jsem na místě. Přivítání, nezbytná káva, jdeme stavět. Kája komentuje, Petr pomáhá. Postavit stůl, vytahat a zapojit techniku, připojit antény. Hlavní rádio využívá Karlovo antény – monoband dipoly a LW. Testovací pracoviště dostalo vertikál CP6. Bylo tam trochu těsno, ale povedlo se, vešli jsme se. Ale v pátek jsem vstával ve 3 hodiny ráno, Petr musí vstávat v sobotu ráno ve 2 hodiny = jdeme spát. Vše je připraveno, operátoři aktuálně nejsou a jde nám o test v provozu. Dobrou noc.

Sobota ráno - zapínáme. Já testovací pracoviště, pokus, omyl, pokus, úspěch, aha… tohle musí být takhle, tohle nefunguje... Znáte to. HI. Petr si po návratu z práce sedá k hlavnímu rádiu a rozjíždí to. Kolem poledne k tomu posazujeme i domácího Karla. Trochu tápe, ale za chvilku se chytá a „klepe QSO do deníku“. Super!!! Takto probíhá celý den, sbírají se informace a zkušenosti. Z výsledků máme radost. Když tu odpoledne náhle …klika cvakla, dvéře letí… Čau kluci!! MIRKA!! Super. Vítáme tě, rovnou si pojď sednout k rádiu. O další milé překvapení se postaralo pár telefonátů. Toník – do hodiny přijedu. Bohdan – stavím se. Večer si sedáme k rádiům všichni. Mirka s domácím Karlem jedou hlavní rádio, já s Bohdanem a Toníkem testujeme a objevujeme. Ujasníme si dojmy a pojmy, dohodneme se na dalším vývojovém postupu a vyměňujeme/zapojujeme Toníkovo rádio. Trochu starostí s připojením postupně řešíme a Mirka se postupně střídá s klukama přes noc.

V neděli ráno plně rozjíždíme testovací pracoviště s Toníkovo rádiem, užíváme si to. Po obědě se lidi začínají rozjíždět k domovům a já s Petrem k večeru uklízíme. Testovací pracoviště, svůj účel splnilo, na CP6 toho už večer a v noci moc neuděláme… Opět jsem zůstal sám s domácími a Petr ráno opět musí vstávat. Večer si sedám k hlavnímu rádiu i já a dojíždím závod. A fakt si to také užívám, spojení přibývají rychle jedno za druhým až do konce. Několik hodin čilého provozu. Krásný závěr závodu. Konec, spokojený a i s trochou lítosti „že už“ vypínám. Celý dům spí, jdu také.

V pondělí ráno balím, s Petrem uklízíme, nakládáme, a jedu domů. Výsledek je takový, jaký je a my jsme s tím tak počítali, šlo nám o testování v ostrém provozu a to se povedlo. Víme, co ještě dodělat a věřím, že brzo nám nová technika bude dělat radost. A jako bonus se nám povedlo několik krásných QSO.

Děkuji všem za účast i milé překvapení/návštěvy a těším se na další.

Pavel OK1UGE

WhatsApp%20Image%202023-03-16%20at%2017.29.09%20%281%29%20-%20kopie WhatsApp%20Image%202023-03-16%20at%2017.29.38 WhatsApp%20Image%202023-03-16%20at%2017.29.09WhatsApp%20Image%202023-03-16%20at%2017.29.08

Předchozí příspěvek Následující příspěvek