Letošní Den rekordů pro nás začal začátkem srpna, kdy Míra nadhodil otázku, zda by nebylo vhodné si pořídit krátkou závodní CALL. Po společné poradě, Pavel OK1UGE zažádal o závodní značku. Po diskusi jsme se shodli na značce OL7K. Ta nám byla v polovině srpna přidělena. Další změna měla přijít v hledání nového závodního stanoviště. Kosmáčov je fajn, ale výsledkově se nikam neposunujeme.

V pátek 19. 8. jsme po práci na KV anténě vyrazili z Kosmáčova prozkoumat kótu Plošina 972 m.n.m. Ve složení Pavel OK1UGE, Mirka OK1OK a já Jindra OK1UGI. Kóta byla zajímavá, ale je v CHKO a navíc blízko k hřebenu Prenetu. Cestou zpět koukám po kopcích a jeden mě zaujal. I Mirka říkala, že to nevypadá špatně. Tak jsem zapátral v mapách a podařilo se. Našel jsem Dobřemilický vrch 833 m.n.m. Ještě se jevil zajímavý vedlejší vrch Teleček.

Ve čtvrtek před závodem vyrážíme s Pavlem na obhlídku obou kót. Teleček se, po prohlídce s panem polesným, ukázal jako nevhodný a tak bylo rozhodnuto. Letos pojedeme z Dobřemilického vrchu. S majitelkou pozemku bylo domluveno, že sem můžeme. Jen si musíme domluvit natažení elektřiny. Trochu nám to kazí pastvina s býky, ale nakonec se vše povede. Domlouváme přehrazení pastviny a natažení kabelu.

Pavel od pátku připravuje materiál na naložení v Kosmáčově. V sobotu po ránu přijíždí do Kosmáčova Michal OK1SIM s dcerkou Eliškou. Já přijíždím dopoledne. Nakládáme stožár, antény a zapůjčenou centrálu, jako pojistku. Ostatní má již Pavel v autě a na vleku. Krátký pokec s Karlem OK1XLE a po poledni vyrážíme. Michal jede na nákup a my s Pavlem pro benzín do centrály. Počasí nám přeje. Na kopci se k nám přidává Michalův kamarád, Martin OK1MDX. Každá ruka se hodí a po krátké poradě jdeme na to. Martin seká trávu a my pomalu sestavujeme stožár antény a vysílací stan. Všichni zvedáme stožár s anténami a Pavel zapojuje vysílací pracoviště. Ještě udělat kontrolu, jestli je přehrazena pastvina a natáhnout kabel. Vše se povedlo a vše nám funguje. Stíhám rychlý oběd a vyřešení problému s místním zemědělcem, kterému nevědomky okupujeme vedlejší pozemek.

Začínám závod s mírným zpožděním. Trochu mi trvá se dostat do závodního tempa. Předávám Pavlovi. Počítač ukazuje 50 QSO a necelých 11k bodů. Pomáhám postavit přístřešek na jídlo, do kterého se pustili Michal s Martinem. Neodmítnu Martinovu skvělou kávu. Kluci ještě staví stativ s anténou na KV a dělají pokusy. Pavel se činí u rádia a spojení vesele přibývají. Rozdělávám oheň v remízku, abychom si mohli opéct večeři. Na pokec přijíždí místní zemědělec, který svezl Elišku traktorem. Po večeři na ohni jdu vystřídat Pavla. Pavel má pěkný ODX s IQ5NN 637 km, 91 QSO a přes 22k bodů. Vypadá to nadějně. Vše funguje, jak má, ale nemohu se zbavit pocitu, že hůře slyšíme. Posouvám počet QSO na 105 a necelých 27k bodů. Předávám štafetu Michalovi, který je naším závodním nováčkem. Michalovi se daří pár pěkných spojení. Za zmínku stojí DL0GM a 444 km. Trochu jsem se prospal a přebírám rádio od Michala. Začínám dvanáctou hodinu závodu. Počítadlo ukazuje 115 QSO a 29k bodů. Odvysílám tři hodiny a posouvám nás na 129 QSO a přes 34k bodů. Potěšil IZ5ILA/4 a 580 km. Střídá mě Pavel, který se také prospal a je to znát. Spojení přibývají. Po šestnácti hodinách jsme na 144 QSO a lehce přes 38k bodů. Radost udělalo spojení s SP8K a 657 km. Po ránu Michal na chvilku střídá Pavla. Ten se nasnídá a přidává další dvě hodiny u rádia. To už jsme v devatenácté hodině a bodově překonáváme loňský výsledek z Keplů. Máme 166 QSO a necelých 43k bodů. Michal střídá a dojíždí devatenáctou a dvacátou hodinu. Daří se mu pěkná spojení s DK5QN 462 km a DL2BXC 421 km. Přijíždí se na nás podívat místní, od kterých máme nataženou elektřinu. Vysvětlujeme jim, v čem spočívá radioamatérský závod, a odpovídáme na dotazy. Jsou to velice příjemní lidé a jsme rádi, že se zajímají o naši činnost. Pomalu se blížíme ke konci a tak střídám Michala. Počítadlo ukazuje 171 QSO a lehce nad 44k bodů. A jsme v polovině předposlední hodiny. 181 spojení a 48,5k bodů je povzbudivých, ale náš cíl min. 200 QSO je daleko. Dalším povzbuzením je ODX PC5T, za kterého připisuji 729 bodů. Pavel mě střídá, abych poobědval a mohl dotáhnout poslední hodinu závodu. Přijíždí se podívat Karel OK1XLE s Petrem. Stíhám prohodit pár slov, vypít skvělou kávu, kterou uvařila Eliška, a jdu na poslední hodinu. Máme 191 QSO a více jak 50k bodů. Věřím, že dotáhnu konec a padne 200 QSO. Půl hodiny před koncem přichází rušení od nastartované motorky kdesi ve vsi. Nakonec dokončuji závod. Přestože 197 spojení a 52 253 bodů je jeden z nejlepších výsledků našeho radioklubu, jsme lehce zklamaní. Ale co, je to sport a musíme vymyslet, jak být příště lepší.

Počasí nám stále přeje, i když mělo v neděli pršet. Takže vše v pohodě bouráme, nakládáme a připravujeme se k odjezdu. Ještě se za námi staví místní chovatel býků, aby se přesvědčil, že je bude moci vypustit zpět na celou pastvinu. Po přátelském rozhovoru a stažení kabelu voláme místním, abychom vyrovnali účet za elektřinu. Jsou na kolech, tak se za nimi stavím před odjezdem. Po milém rozhovoru od nás nic nechtějí. Těší se na další setkání a společné opékání vuřtů, které máme zajistit. Moc jim děkujeme!!! Všichni odjíždíme unaveni, ale zároveň dobiti pozitivní energií, kterou jsme zde, díky lidem a krásnému prostředí, načerpali. A víme, že zde určitě nejsme naposledy.

Poděkování za skvělý závodní víkend Pavlovi OK1UGE, Michalovi OK1SIM, Martinovi OK1MDX a Elišce. Dále všem místním lidičkám, kteří byli moc vstřícní a umožnili nám prožít v pohodě tento závod.

Jindra OK1UGI

COLLAGE_20220905_230127 IMG_20220903_160802396_HDR IMG_20220903_193551 IMG_20220904_103110 IMG_20220904_103119 COLLAGE_20220905_232746 COLLAGE_20220905_231629 COLLAGE_20220905_231107

Předchozí příspěvek Následující příspěvek